Jak się zachować gdy jesteśmy uczestnikami wypadku lub stłuczki?
Co
zrobić, gdy jesteśmy świadkami wypadku? Przede wszystkim należy
zachować rozwagę i nie panikować, to od nas może zależeć
ludzkie życie. Zwykli użytkownicy dróg, którzy na ogół nie mają
wykształcenia medycznego powinni wiedzieć, jakie należy podjąć
kroki, aby w sytuacji wypadku drogowego pomóc ofiarom, a przede
wszystkim jak im nie zaszkodzić.
Na początku warto zaznaczyć, że ustawodawca zobowiązał nas do udzielenia pomocy osobie poszkodowanej, a w razie nie spełnienia tego wymogu nakłada na nas odpowiednie sankcje, i tak:
1. Art. 162 kodeksu karnego „§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.”
2. Art. 93 kodeksu wykroczeń „§ 1. Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów”.
Jak wynika z powyższych przepisów, nieudzielenie pomocy jest przestępstwem(!), w związku z czym możemy ponieść wysokie kary, a nawet zostać pozbawieni wolności.
Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to wyłączyć pracujący silnik samochodu, który uległ wypadkowi, w wypadku, gdy są ofiary należy włączyć światła awaryjne i postawić na drodze trójkąt ostrzegawczy. Jeśli w wypadku są ranni lub zabici najlepiej natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112, powinniśmy podać następujące informacje: miejsce wypadku, liczbę ofiar, krótki opis zdarzenia, a także podać nasze dane personalne. Jeżeli wezwaliśmy karetkę to musimy także wezwać policję, szczegółowe przepisy mówią, że policję wzywa się w dwóch przypadkach: po pierwsze policję należy wezwać, gdy są ofiary; po drugie w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. jeden z uczestników wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia. Pamiętajmy: policja nigdy nie może odmówić przyjazdu na miejsce zdarzenia!
Jeżeli jednak nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem, to w sytuacji, gdy nasz pojazd też został lekko uszkodzony, to zamiast czekać na policję będzie wystarczyło, jeśli spiszemy oświadczenie.
W oświadczeniu musimy zamieścić następujące informacje:
• datę i godzinę zdarzenia,
• dokładne dane osób biorących udział w kolizji, oprócz danych personalnych numer rejestracyjny samochodu, numer polisy ubezpieczeniowej, nazwę zakładu ubezpieczeń,
• podanie sprawcy wypadku,
• dokładny opis przebiegu zdarzenia,
• opis uszkodzeń pojazdów,
• podać dane świadków zdarzenia, o ile tacy są,
• ostatnim i jednym z najważniejszych wymogów jest podpis przez uczestników wypadku.
Jeżeli mieliśmy ze sobą aparat fotograficzny to należy zrobić zdjęcia i dołączyć je do oświadczenia. Pamiętajmy uczestnik wypadku nie ma prawa odmówić nam udzielenia informacji na temat swoich danych osobowych.
Następną rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest zawiadomienie naszej firmy ubezpieczeniowej (należy to zrobić pisemnie), a także dostarczyć jej wszelkie dowody dotyczące kolizji. Po dostarczeniu pełnej dokumentacji zakład ubezpieczeń rozpoczyna postępowanie w celu ustalenia stanu faktycznego, rozmiarów szkody, a także odszkodowania.
Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na podstawie:
- zawartej z nim umowy,
- uznania roszczenia uprawnionej osoby,
- prawomocnego orzeczenia sądowego.
Przypomnijmy: OC- obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy samochodów. Ustawodawca zawarł wymóg ubezpieczenia OC w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Każdy kierowca powinien mieć przy sobie oryginał polisy, bądź dowód opłacenia ostatniej składki. Jeżeli nie została wniesiona należność składki OC to grozi nam kara pieniężna do 2600 złotych. Ubezpieczenie OC chroni każdego posiadacza pojazdu mechanicznego przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim, tzn., że firma ubezpieczeniowa wypłaca za nas odszkodowanie na rzecz poszkodowanego.
Jak mówi art.817 kodeksu cywilnego „ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku”. Może też dojść do takiej sytuacji, kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania lub kwota odszkodowania będzie niższa, w taki wypadku, zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do wydania pisemnego uzasadnienia. Jeśli nie zgadzamy się z firmą ubezpieczającą, to roszczeń możemy dochodzić drogą postępowania sądowego.
Pamiętajmy w sytuacji, gdy uszkodzenia samochodu są znaczne nie należy iść na żadne układy w zamian za niewzywanie policji i przyjmowanie pieniędzy, gdyż szkoda może w rzeczywistości okazać się dużo poważniejsza, a naprawa kosztowniejsza w związku z czym sami będziemy musieli dopłacić.
Wybierając się w podróż sprawdźmy czy w naszej apteczce samochodowej nic nie brakuje, a także czy gaśnica jest na właściwym miejscu, pamiętajmy - nigdy nie wiadomo, kiedy te rzeczy będą potrzebne, a w czasie wypraw samochodowych zachowajmy szczególną ostrożność.
|
Stłuczka? Polecam Serwis Auto Szyby Karad www.autoszybykarad.pl/ - szybko uporają się z problemami i wymienią szybę!
OdpowiedzUsuńChce podziekowac dr Agbazara z AGBAZARA TEMPLE za sprowadzenie mojego meza, który zostawil mnie i dzieci na prawie 2 lata. Nigdy nie nauczylem, ze go odzyskam, dopóki nie zobaczylem w Internecie komentarza na temat dr. agbazary i skontaktowalem sie z nim, po wykonaniu wszystkich instrukcji udzielonych mi przez dr Agbazara, mój maz wrócil blagajac o przebaczenie w ciagu 48 godzin. Dzieki doktorze, twoje zaklecie jest naprawde swietne. Dla tych z Was, którzy maja problem z malzenstwem / zwiazkiem, powinni skontaktowac sie z nim za posrednictwem ( agbazara@gmail.com ) LUB WhatsApp / zadzwon ( +2348104102662 ). I przezyj to sam.
OdpowiedzUsuńPodczas moich przygotowań do testów do policji korzystałem z materiałów do nauki oraz porad ze strony https://www.rekrutacja-do-policji.pl/test-wiedzy-do-policji test wiedzy policja i bardzo mi to pomogło. Mogłem się solidnie przygotowac, dzięki czemu nie czułem tak dużego stresu.
OdpowiedzUsuń