czwartek, 14 kwietnia 2016

Symulator jazdy samochodem


Symulator jazdy samochodem – fajna zabawka czy pomoc w nauce?

Kilka dni temu miałem okazję sprawdzić swoje umiejętności kierowcy na symulatorze jazdy 
 samochodem.




Muszę się przyznać, że miałem nastawienie dość sceptyczne jeśli chodzi o symulator. Jako instruktor wiem, że nic nie zastąpi prawdziwej jazdy w realu. Jednak po kilkunastu minutach zabawy na symulatorze stwierdziłem, że jest to jednak interesujące i ciekawie zrobione urządzenie. Jak wygląda symulator widać na załączonych zdjęciach. Monitory mogą być 3 i symulować także boczne lusterka, ale taka opcja jest dużo droższa.
Symulator wyposażony jest w programy obejmujące szkolenie na samochodach osobowych, ciężarówkach, aż do autobusów.
Do wyboru mamy skrzynie biegów zarówno manualną jak i automatyczną.
Co mnie bardzo zdziwiło, jeżeli zbyt szybko puścimy pedał sprzęgła lub nie dodamy gazu samochód zgaśnie, i to jest bardzo cenne w szkoleniu kursanta.
Program oferuje nam zadania na placu manewrowym, parkowanie, różne zadania z techniki kierowania samochodem, no i oczywiście jazdę po mieście.
Jest w programie kilka błędów i niedociągnięć, boty jeżdżące po mieście są niezbyt inteligentne i wjeżdżają w nas czasami nawet jak mamy pierwszeństwo ( a może tak miało być??? – reguła ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu?).
Podsumowując: urządzenie moim zdaniem może być przydatne w pierwszej fazie praktycznego szkolenia. Pomaga w nabraniu nawyków puszczania sprzęgła, hamowania, dodawania gazu, zmiany biegów. Poprzez zabawę uczy podstaw techniki kierowania samochodem.
Niestety pewnie nie trafi do zbyt wielu osk, ze względu na wysoką cenę. Wersja podstawowa kosztuje kilkanaście tysięcy ( spokojnie za tą kwotę można pomyśleć o zakupie prawdziwego samochodu szkoleniowego).


Przygotowanie się do jazdy na egzaminie i nie tylko. Podstawy


Przygotowanie do jazdy


Przygotowanie do jazdy obejmuje ustawienie prawidłowej pozycji kierowcy oraz sprawdzenie sprawności technicznej pojazdu.
Prawidłowa pozycja kierowcy oraz właściwe ustawienie lusterek mają bezpośredni wpływ na to czy nasza jazda będzie bezpieczna a także czy w sprawny i ergonomiczny sposób będziemy mogli korzystać z wszystkich urządzeń pojazdu.

Przed przystąpieniem do jazdy musimy prawidłowo ustawić fotel:
- zaczynamy od ustawienia wysokości siedziska tak aby nasze oczy były na wysokości połowy przedniej szyby. Dzięki temu zapewnimy sobie szerokie pole widzenie na wprost, w górę ( kiedy stoimy pod światłami), a także w dół ( gdy wykonujemy precyzyjne manewry). Musimy także pamiętać , żeby swobodnie widzieć wskaźniki na desce rozdzielczej.
- następnie ustawiamy odległość nóg do pedałów sprzęgła i hamulca. Wciskamy pedał sprzęgła i tak ustawiamy fotel, żeby noga byłą zgięta w kolanie, pod lekko rozwartym kątem (nie może być absolutnie wyprostowana) . Podobnie wciskamy pedał hamulca. Pamiętajmy, żeby zostawić nogom trochę miejsca na swobodne manewrowanie. Zawsze warto wykonać, tak zwane, hamowanie awaryjne czyli jednoczesne uderzenie pedałów sprzęgła i hamulca i sprawdzenie czy w swobodny i bardzo szybki sposób mamy dostęp do obydwu.
- kolejną czynnością jest ustawienie odległości rąk do kierownicy. Kładziemy ręce w pozycji „za piętnaście trzecia”. Ręce ugięte w łokciach pozwolą nam na wykonanie wszystkich manewrów. Jednocześnie tak ustawiamy oparcie fotela, żeby plecy ściśle przylegały, szczególnie ważny jest dolny lędźwiowy odcinek.
W większości samochodów możliwa jest także regulacja kierownicy w pionie, a także w poziomie- ustawiamy tak, żeby ręce były ugięte w łokciach a jednocześnie aby kierownica nie zasłaniała nam widoczności zegarów na desce rozdzielczej.
- ustawiamy zagłówek w taki sposób, żeby górna część idealnie pokrywała się z czubkiem naszej głowy

Kolejną czynnością jest prawidłowe przygotowanie i ustawienie lusterek do jazdy:
- lusterka boczne ustawiamy w taki sposób, żeby widzieć przestrzeń z lewej lub prawej strony samochodu, pozwalającą ocenić możliwość zmiany pasa ruchu. Lusterek nie ustawiamy w dół ani w górę. Warto, również trochę widzieć tył oraz bok naszego pojazdu ( przydatne przy precyzyjnych manewrach parkowania i cofania).
- lusterko wewnątrz samochodu ustawiamy tak żeby mieć widoczność idealnie za samochodem.

Gdy już mamy wszystko ustawione zapinamy pasy.

Przygotowanie auta do jazdy:

- przed ruszeniem w drogę warto sprawdzić stan opon naszego samochodu: bieżnika, ciśnienia, gdyż mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo
- sprawdzajmy działanie świateł : mijania, dziennych, drogowych, kierunkowskazów a szczególnie ważne jest działanie świateł STOP czyli hamowania.
- kontrolujmy co jakiś czas stany oleju silnikowego, płynu chłodniczego i hamulcowego
- dolewajmy płynu do spryskiwaczy
- dbajmy o czystość szyb oraz lusterek


Eco driving. Jak hamować biegami


Hamowanie biegami

Umiejętność hamowania biegami zwiększa bezpieczeństwo, pozwala ograniczyć w znacznym stopniu zużywaniu się hamulców a przede wszystkim pozwala na znaczne oszczędności w zużywaniu paliwa.

Na czym polega hamowanie biegami?
Hamowanie skrzynią biegów pozwala na łagodne zredukowanie prędkości bez użycia hamulca.
Powiedzmy, że jedziemy 50km/h na 4 biegu. W oddali widzimy, sygnalizację świetlną i właśnie zmienia się z zielonego na czerwone.
Puszczamy gaz, samochód zaczyna zwalniać. Gdy prędkość spadnie do około 40km/h zmieniamy bieg na 3 i ciągle nie dodajemy gazu. Samochód zwalnia dalej. Prędkość spada do około 25km/h i wtedy zmieniamy bieg na 2. Auto zmniejsza prędkość do około 10km/h i w tym momencie wciskamy sprzęgło i zatrzymujemy pojazd do zera hamulcem.
Hamowanie biegami polega więc na redukowaniu przełożeń skrzyni od najwyższych do najniższych.

Bezpieczeństwo
Podczas redukowania w łagodny sposób zmniejszamy prędkość. Ma to znaczenie na śliskiej nawierzchni. Wciśnięcie hamulca może spowodować utratę przyczepności. Hamowanie skrzynią jest łagodne i stopniowe. Pojazd jest cały czas pod kontrolą, ma dociążoną przednią oś a koła kręcą się więc nie grozi nam poślizg wywołany gwałtownym zablokowaniem kół.
Samochody jadące za nami nie są zaskoczone naszym gwałtownym hamowaniem i mają czas na reakcję, inaczej mówiąc nie wjadą nam w tył.

Oszczędność.
Hamowanie biegami odbywa się bez dodawania gazu. W nowoczesnych samochodach zarówno benzynowych jak i dieslach podczas hamowania skrzynią biegów samoczynnie odcinany jest dopływ paliwa. Wniosek: podczas takiego hamowania jedziemy absolutnie za darmo do momentu kiedy dodamy gazu lub wciśniemy sprzęgło.
Warto więc jechać z wyobraźnią, obserwować ruch przed sobą i myśleć perspektywicznie.
Naprawdę nie musimy być pierwsi na czerwonym świetle, czy jak najszybciej dojechać do widzianego z daleka korka.
Im dłużej postoimy tym więcej paliwa zmarnujemy.
Hamowanie skrzynią biegów oraz właściwa taktyka jazdy pozwoli nam zmniejszyć spalanie paliwa nawet o 20%, znacznie zmniejszy zużycie elementów układu hamulcowego, będzie też miało wpływ na mniejsze zużycie opon.





Po co włączać kierunkowskazy?


Po co włączać kierunkowskazy?


Mówiąc o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz przyczynach zdarzeń drogowych, najczęściej wymieniamy: prędkość, alkohol, pasy bezpieczeństwa, bezpieczny odstęp. To bardzo ważne zagadnienia, jednak nie możemy zapominać o innych.
 

Jadąc samochodem po jezdni doskonale wiemy gdzie chcemy się udać. Odpowiednio wcześnie wybieramy drogę dojazdu, zmieniamy pasy ruchu, zdążając prosto do celu. Jednakże, czy obrany przez nas kierunek jazdy jest równie oczywisty dla innych uczestników ruchu? Niestety nie. Może się wydawać, że tak postawione pytanie jest śmieszne, a odpowiedź oczywista. W takim razie skąd te nagłe hamowanie i skręt w drogę poprzeczną, zmiana pasa tuż przed maską innego pojazdu. Niestety część kierowców zapomina, że samochody, którymi się poruszają, zostały wyposażone w bardzo przydatne elementy nazywane kierunkowskazami.

Wbrew pozorom, są one jednymi z najważniejszych urządzeń sygnalizacyjnych. Dzięki właściwemu używaniu kierunkowskazów pozostali uczestnicy ruchu drogowego mogą poznać nasze zamiary, a tym samym dostosować do nich własną jazdę samochodem.

Pamiętajmy, aby włączyć kierunkowskaz odpowiednio wcześnie. Mamy sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy bądź pasa ruchu, a nie informować o aktualnie wykonywanym manewrze. Nie wystarczy też „mignąć” jeden raz kierunkowskazem - inni uczestnicy ruchu mogą zwyczajnie takiego sygnalizowania nie zauważyć. Kierunkowskaz wyłączamy dopiero po zakończeniu danego manewru. Zasady te wynikają tak samo ze zdrowego rozsądku, jak i z przepisów.

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym „kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru”. Naruszenie tego obowiązku może skutkować mandatem karnym w wysokości 20-500 zł. Natomiast za utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez brak lub błędne sygnalizowanie manewru możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 200 zł.

Sygnalizowanie naszych zamiarów to także element kultury jazdy. Na drodze nie jesteśmy sami. Informowanie o kierunku jazdy nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku ani szczególnych umiejętności, daje natomiast wiedzę niezbędną do bezpiecznego współużytkowania dróg. Czytelność zamiarów kierujących to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

środa, 6 kwietnia 2016

Jak długo moze trwać egzamin praktyczny na prawo jazdy

Ile razy może zgasnąć samochód na egzaminie na prawo jazdy

Jak dobrze wybrać szkołę jazdy i dobrego instruktora przed kursem i egza...

 

Jak dobrze wybrać szkołę jazdy przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy.
Czym się kierować przy wyborze instruktora.

Parkowanie prostopadłe, równoległe, skośne na egzaminie na prawo jazdy w...

Jazda po łuku, rękaw, egzamin praktyczny na prawo jazdy plac manewrowy